Kereviz Salatası Tarifi ve Malzemeleri
20 Temmuz 2024

Kereviz Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Kereviz Salatası

Kereviz salatası, farklılık arayanlar için oldukça hoş bir seçim olabilir. Bu makalede, kereviz salatasının tarifini vereceğiz. Ancak tarifi paylaşmadan önce, kereviz hakkında önemli bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kereviz, pancargillerden sayılmaktadır ve tıpkı şeker pancarında olduğu gibi baş kısmı toprağa gömülü bir biçimdedir ve sapları da toprağın dışında bulunmaktadır. Türkiye'de hasat zamanı Eylül ve Kasım ayları arasındadır. Yılın her ayında manavlarda ve marketlerde kolayca bulabileceğiniz kerevizin asıl vatanı Akdeniz bölgesidir. Kerevizin sadece salatası değil, birçok çeşitte sulu yemekleri de yapılmaktadır. Şifa kaynağı olan ve biz insanlar için oldukça yararlı olan kereviz, çocuklar için de oldukça sağlıklı bir sebzedir.

Kerevizin Faydaları

Kerevizin faydalarına mideyi güçlendirir bilgisi ile başlıyoruz. Mide sıkıntılarını aşma konusunda oldukça yardımcı olan kereviz, mideyi de güçlendirmektedir. Kerevizin yenmesi halinde mevcut olan baş ağrısının geçtiği ve olabilecek ağrıların da önüne geçtiği bilinmektedir. Kereviz, iyi bir karaciğer dostudur ve karaciğeri temizlemekte oldukça başarılı bir sebzedir. İdrar söktürücü gücü sayesinde şişkinlikleri de azalttığı söylenmektedir. Uykusuzluk çekenler için kereviz birebir gelen bir sebzedir ve uykuyu düzenlediği bilinmektedir. Kanda bulunan olumsuzlukları da temizleyen kereviz, aynı zamanda ciltte oluşan siyah noktaları da temizleyip temiz bir cilt elde edilmesini sağlamaktadır. Unutkanlık sorunu olanlar için de kereviz önerilebilir. Böbreklerinde taş ve kum bulunanların da tüketmeleri gereken bir sebze olarak belirtilmiştir. Emziren anneler için süt yapıcı özelliği olan kereviz, iyi bir kan yapıcı olarak da bilinmektedir. Romatizması olan hastalara da kereviz tüketmeleri önerilmektedir. Yüksek tansiyondan şikayet edenlere de kereviz tüketmeleri önerilebilir. Diyet yapanlara önerilebilecek yiyecekler arasında yine kereviz başroldedir. Sinire bağlı yorgunlukların giderilmesinde de kerevizin faydası çoktur. Böbrek üstü bezlerini çalıştırdığı da belirtilen kereviz, cinsel gücü de artırması ile bilinmektedir. Araştırmacılar tarafından yapılan açıklamalara göre, kerevizin insanlarda bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenmiştir.

Bir Adet Kerevizin İçerisinde Bulunan Besin Değerleri

 • Protein (G): 1.70
 • Karbonhidrat (G): 2.25
 • Yağ (G): 0.30
 • Kolesterol (Mg): 0.00
 • Sodyum (Mg): 77.00
 • Potasyum (Mg): 321.00
 • Kalsiyum: 68
 • Vitamin A: 3.00
 • Vitamin C: 8.25
 • Demir: 0.53

Sağlık açısından oldukça fazla faydaları bulunan kereviz sebzesinin salatası da oldukça lezzetli ve doyurucudur. Kereviz salatası, diyet yapmaya karar vermiş kişilerin de oldukça işine yarayabilir ve içeriğinde bulunan malzemeler sayesinde diyet esnasında kaybedilmiş olan vitaminleri geri almayı sağlayabilir. Kış aylarında sıkça tüketilmekte olan ve çok fazla da faydalı olan bu sebzenin salatası hem besleyicidir hem de kısa zamanda hazırlanabilecek bir salata çeşididir. Salataların en pratiği ve en kolayı nedir? Sorusunun cevabı da aslında kereviz salatasıdır. Çünkü hemencecik yapılır ve sunuma hazır hale gelir.

Kereviz Salatasında Gerekli Olan Malzemeler

 • 3 adet kereviz
 • 2 adet orta büyüklükte yeşil elma
 • 350 gr yoğurt
 • 5 yemek kaşığı mayonez
 • Üzerinde kullanmak için çeri domates ve ceviz

Kereviz salatamızın yapımına öncelikle kerevizleri iyice yıkamakla başlıyoruz. Yıkayıp sularını akıttığımız kerevizlerin dış kabuklarını bir bıçak yardımı ile dikkatli bir biçimde soyuyoruz. Tam da bu esnada sizlere şu bilgiyi aktarmamız sizlerin açısından oldukça yararlı olacaktır: Temizlediğiniz kerevizlerin saplarını atmayın ve yeşil sapları mercimek çorbası gibi mikserden geçirdiğiniz çorbalarınızın içerisinde kullanınız. Çünkü kereviz saplarında çok sayıda vitamin vardır ve bu sapların atılması ile onca vitamini de çöpe atmış olursunuz.

Bu bilgiyi sizlerle paylaştıktan sonra salatamızın yapımına geri dönüyoruz. Soyduğumuz kerevizlerimizi kararmamaları için limon suyu ile siliyoruz ve bu işlemin ardından bir rende veya robotun rende özelliği olan bölümü yardımı ile rendeliyoruz. Elmaların dış kabuklarını ince bir şekilde soyup, kerevizin ardından elmaları da rendeden geçiriyoruz. Sonrasında rendelemiş olduğumuz kerevizleri ve elmaları derin bir karıştırma kabının içerisine alıp, üzerine önceden hazırlamış olduğumuz yoğurt ve mayonezi ekliyoruz. İsteğe bağlı olarak salatamızın içerisine arzu edilen miktarda tuz ekleyip iyice karıştırıyoruz. Salatamız servise hazır hale gelmiştir. Servis kabının içerisine aldığımız kereviz salatamızın üzerine görsellik ve lezzet katmak için çeri domates ve cevizden yardım alıyoruz. Özenli bir biçimde sunuma hazırladığımız kereviz salatamız sofradaki yerini almaya hazırdır.

Sizlere ve sevdiklerinize afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Etli Terbiyeli Kereviz Tarifi

Etli Terbiyeli Kereviz Tarifi

Kereviz Yemekleri Tarifi ve Malzemeleri

Kereviz Yemekleri Tarifi ve Malzemeleri

Kereviz Sapı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Kereviz Sapı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Terbiyeli Kereviz Tarifi ve Malzemeleri

Terbiyeli Kereviz Tarifi ve Malzemeleri